Etiķešu veidi un izmantošana

Sākums > Drukas pakalpojumi > Etiķešu veidi un izmantošana

Etiķetes

Etiķete ir uzlīme uz preces ar informāciju par to. Etiķetes uz precēm līmē pēc ražošanas, kā arī transportēšanas un pārdošanas laikā. Etiķetes drukā uz papīra, plēvēm, tekstila lentēm, birkām un termokartona.

Termoetiķetes

Termoetiķetes ir pats lētākais preču marķēšanas veids. Nav nepieciešams nekas vairāk kā vienīgi etiķešu rullis un printeris. Drukāšanai der jebkāds etiķešu printeris, taču pēc pieredzes var teikt, ka TSC printeri ir visuzticamākie.

Termoetiķešu ruļļi

Termoetiķetes sastāv no papīra ar blīvumu 60-80 grami uz kvadrātmetru, uz kura ir slānis, kas paliek melns augstas temperatūras ietekmē. Papīra apakšā ir līme un pamatne gluži kā parastai uzlīmei – etiķete no pamatnes neatlīmējas un arī neturas stipri, ir viegli noņemama un uzlīmējama uz nepieciešamā priekšmeta.

Bieži termoetiķetes sauc par ekoetiķetēm vai termoeko etiķetēm. Tā tiek uzsvērts, ka šīs etiķetes uz pārtikas produktu iepakojumiem nemaz nav kaitīgas, tātad ir ekoloģiskas.

Termoetiķetēm ir trūkums – tās ar laiku kļūst melnas saules gaismā un siltumā. Informācija kļūst nesalasāma arī no mehāniskas iedarbības. Tāpēc tās izmanto ātri bojājošos produktu marķēšanai – tās nepaspēj sabojāties ātrāk par produktiem.

Termoetiķešu kalpošanas laiks ir 3-6 mēneši. Tās nav izmantojamas vietās, kur temperatūra ir zemāka par nulli, izmantošanas temperatūras intervāls ir no +5 līdz +30 grādiem.

Izturīgāks termoetiķešu veids ir termotop, kam papildus ir uzklāta aizsardzība pret mitrumu, taukiem un saules gaismu. Tās labi panes ātru sasaldēšanu, nemaina izmērus, ja mainās temperatūra, tāpēc tiek izmantots saldētu produktu marķēšanai. Šīs etiķetes var izmantot no -40 līdz +50 grādu temperatūrā. Mehāniski bojājumi arī tām nav tik kaitīgi. Termotop ir pusotru reizi dārgākas par termoetiķetēm. Pēc izskata abas ir vienādas, pēc sajūtām termotop ir blīvākas.

Papīra etiķetes

Pusglancētas (PGL) etiķetes ir ļoti populāras. Tās ir lētas, uzraksti kalpo ilgi, tās pacieš mehānisku iedarbību un transportēšanu.

Pusglancētās etiķetes izmanto gan pārtikas, gan nepārtikas preču marķēšanai. Etiķetes panes nelielu gaisa mitrumu un saglabā informāciju 3 gadus un ilgāk.

Tā kā šīs etiķetes ir no papīra un var samirkt, tad tās nav izmantojamas nekur, kur ir šķidrumi, piemēram, vietās, kur iepakojumus mazgā, kur ir paaugstināts gaisa mitrums, kā arī zem atklātas debess.

Pusglancētas etiķetes nav izmantojamas vietās, kur gaisa temperatūra ir augstāka par 70 grādiem.

Šīm etiķetēm tiek izmantotas dažādas līmes.

  • Parasti izmanto akrila līmi, līdz ar to etiķetes var izmantot līdz -20 grādu temperatūrai.
  • Ja ir izmantota kaučuka līme, tad var izmantot līdz -40 grādu temperatūrai.

Atsevišķi ir jāpiemin temperatūra, kādā šīs etiķetes pielīmē. Lai tās turētos labi, ir jālīmē istabas temperatūrā.

Ir virsmas, pie kurās pusglancētās etiķetes neturas. Tās ir:

  • metāla virsmas, kas ir nokrāsotas ar pulverkrāsu,
  • polipropilēna maisi.

Šīm virsmām izmanto PGL ar kaučuka līmes slāni.

Pusglancētās etiķetes parasti pārdod ar akrila līmes slāni. Etiķetes ar kaučuka līmes slāni ir jāpasūta.

Standarta izmēri, kādos ir pieejamas pusglancētās papīra etiķetes: 20×30, 43×25, 58×30, 58×40, 58×60, 100×50, 100×75, 100×100, 100×150.

Etiķešu papīra blīvums ir 60-80 grami kvadrātmetrā. Virsma ir glancēta. Otrā pusē ir uzklāts līmes slānis, un etiķete ir novietota uz pamatnes, no kuras to ir viegli noņemt.

Šādas etiķetes drukā ar termopārneses uzlīmju printeri, kurā ir termopārneses lente jeb ribons. Ar vienu pašu termogalvu drukāšanai nepietiek.

Polipropilēna etiķetes

Polipropilēns ir pats lētākais polimēra etiķešu ražošanas materiāls. Plastmasas etiķetes neplīst, nemirkst, iztur aukstumu un laikapstākļus, tām ir skaista, glancēta virsma.

Polipropilēna etiķetes izmanto, ja ir jāsaskaras ar ūdeni vai citiem šķidrumiem, piemēram, eļļām, ja preces tiek mazgātas ar visām etiķetēm, ja preces tiek glabātas noliktavās ar paaugstinātu gaisa mitrumu vai zem atklātas debess. Tās izmanto autoražotāji detaļu marķēšanai ražošanas gaitā, auto remonta darbnīcas tās izmanto virsbūves daļu marķēšanai. Tās izmanto elektrības vadu un iekārtu, metāla konstrukciju un mehānismu marķēšanai.

Tā kā polipropilēna etiķetes ir perlamutra krāsā un to virsma ir spīdīga, tad tās izmanto tīri estētiskos nolūkos, lai marķējums izskatītos skaisti.

Ir bezkrāsainas polipropilēna etiķetes, kuras izmanto, ja iepakojumam ir jāpaliek caurspīdīgam. Tās līmē uz caurspīdīgām pudelēm.

Tāpat kā papīra etiķetes, polipropilēna etiķetēm ir līmes slānis. Tas var būt vai nu akrila, vai kaučuka. Pēdējo izmanto, ja virsma ir no metāla.

Ir diezgan daudz izmēru, kādos ražo sintētiskas etiķetes: 20×30, 43×25, 58×30, 58×40, 58×60, 100×50, 100×75, 100×100, 100×150.

Polipropilēna etiķetes pasūta vai nu ar gatavu apdruku, vai izmantošanai termopārneses printeros. Ar parastiem termoprinteriem šādas etiķetes nevar apdrukāt.

Garantijas etiķetes

Ar šo etiķešu palīdzību kontrolē nesankcionētu iepakojuma atvēršanu – ir grūti noslēpt atvēršanas pēdas. Parasti tās līmē pāri vāciņu un korķīšu malām, aizvēršanas mehānismiem. Tās visas ir izmantojamas tikai vienu reizi. Parasti ar tām marķē datoru korpusus, dokumentu mapes un konvertus, seifus un arhīvu skapjus.

Ir trīs šādu etiķešu veidi:

  • vienas atstāj acīmredzamas līmes pēdas uz iepakojuma,
  • no otrām pēc noplēšanas paliek etiķešu gabaliņi,
  • pēc trešajām uz iepakojuma paliek zīmējums vai uzraksti.

Pirmais veids ir pats populārākais. Tās nevar noplēst tā, lai nepaliek pēdas. Virsējais slānis noplīst, bet apakšējais nav dabūjams nost.

Slāņu garantijas etiķete
Slāņaina garantijas etiķete, pēc kuras noplēšanas paliek līmes slānis

Etiķetes var līmēt uz plastmasas, metāla vai stikla virsmas.

Parasti tās drukā nelielas – 30×20, 50×25, 100×25 mm. Uz tām drukā svītrkodus, artikula numurus, izgatavošanas datumus.

Otrās nebojājas ultravioleto un saules staru gaismā. Ja tās plēš, tad vienā gabalā noplēst nevar, materiāls plīst maziem gabaliņiem. Karsēšana arī nepalīdz, jo uzlīmes saglabā savas īpašības arī augstā temperatūrā.

Garantijas etiķete, ko ir grūti noplēst
Grūti noplēšama garantijas etiķete

Trešais etiķešu veids tiek ražots no daudzslāņu polipropilēna plēves. Pēc noplēšanas uz virsmas paliek uzraksts vai zīmējums. Ir neiespējami pielīmēt to atpakaļ tā, lai zīmējums sakristu.

Garantijas etiķete, pēc kuras noplēšanas paliek zīmējums vai uzraksts
Garantijas etiķete, pēc kuras noplēšanas paliek zīmējums vai uzraksts

Uz etiķetes drukā brīdinājumu, svītrkodu vai logotipu. Noplēstais zīmējums var būt cits, piemēram vārds “atvērts” vai šaha galdiņa rūtiņas. Abi zīmējumi ir jānorāda pasūtījumā.

Hologrāfiskas etiķetes jeb hologrammas

Tās ir ne vien pievilcīgas, bet arī nodrošina unikālumu, īstumu un drošību. Tās piedod precēm pavisam citu izskatu. Tās izgatavo no speciālas plēves, kas veido varavīksnes vai telpiskuma efektu. Skatoties no dažādiem leņķiem, mainās uzlīmes krāsas un kļūst redzami slēpti drošības elementi, ja tādi ir iekļauti maketā.

Dažādas hologrāfiskas etiķetes

Ir divdimensiju un trīsdimensiju hologrammas. Pēdējās rada telpiskuma efektu.

Šādas uzlīmes ir grūti viltot, tāpēc tiek pasargāta to priekšmetu unikalitāte, kuriem tādas ir uzlīmētas. To izgatavošana ir dārga, tāpēc tās ražo lielās tirāžās, turklāt viltot tajās iekļautos telpiskos zīmējumus praktiski nav iespējams, jo atšķirības vienmēr ir.

Minimālā trīsdimensiju hologrammu tirāža ir 10 000 vienības. Tā kā tas ir dārgi, tad biežāk ir sastopamas divdimensiju hologrammas.

Divdimensiju hologrammas maina krāsas, ja skatās uz tām dažādos leņķos. To panāk ar difrakcijas režģiem.

Divdimensiju hologrammas izgatavo vienā no trijiem veidiem:

  • Zīmējums un fons ir hologrāfiski. Zīmējums ir redzams slikti, to var saskatīt, ja groza etiķeti un maina skatīšanās leņķi.
  • Hologrāfisks zīmējums uz sudrabaina fona.
  • Sudrabains zīmējums uz hologrāfiska fona.

Ar hologrāfiskām etiķetēm panāk preču unikālumu. Uz tām drukā sērijas numurus. Tās var izgatavot grūti noplēšamas, parasti tādas, pēc kuru noplēšanas paliek uzraksts. Šādas etiķetes palīdz izcelt preces, ja plauktos blakus ir novietoti konkurentu produkti.

Metalizētas etiķetes

Etiķetes no metalizēta poliestera ir alternatīva alumīnija plāksnītēm, ar kurām marķē iekārtas, darbgaldus, caurules, ierīces, automašīnu rezerves daļas, metāla konstrukcijas u.c. Tās kalpo ilgi, tās neietekmē šķīdinātāji, mitrums, vibrācijas, berze, traipi. Tās kalpo temperatūrā no -40 līdz +150 grādiem, īslaicīgi iztur lielāku karstumu. Temperatūra nemaina etiķetes īpašības.

Metalizētas etiķetes

Šīs etiķetes izmanto, ja ir šādi apstākļi:

  • agresīva ekspluatācijas vide,
  • liels gaisa mitrums,
  • ilgstoša tiešu saules vai ultravioleto staru ietekme,
  • ierīces karst (katli, sildītāji, žāvēšanas skapji, mikroviļņu krāsnis),
  • ierīces atrodas zem zemes,
  • ierīces kalpo ļoti ilgi,
  • augstas klases iepakojums.

Līmes slānis var būt parasts vai pastiprināts, lai labi pieliptu pie krāsotām, taukainām, grubuļainām virsmām.

Šīs etiķetes ražo ar sudrabainu vai zeltainu virsmu, matētas, spīdīgas vai spoguļveida. Tās izskatās tikpat labi kā metāla folija.

  • Sudrabota poliestera etiķetes ar paaugstinātu ķīmisko izturību nespēj sabojāt spirts, šķīdinātāji, bremžu šķidrums un citas agresīvas vielas. Tās neizbalē tiešos saules staros. Tās ir paredzētas tādu konstrukciju marķēšanai, kas atrodas agresīvā ķīmiskā vidē.
  • Sudrabota poliestera etiķetes ar glancētu un pusglancētu virsmu īsti neder svītrkodiem, jo atstarotā gaisma traucē tos nolasīt. Tās der ne vien tādu priekšmetu marķēšanai, kas tiek ekspluatēti īpašos apstākļos, bet arī kosmētikas un parfimērijas flakonu, kā arī alkohola produkcijas noformēšanai.
  • Sudrabota poliestera etiķetes ar spoguļa virsmu var līmēt uz jebkādām virsmām – grubuļainām vai krāsotām. Svītru kodi no šīm etiķetēm ir ļoti grūti nolasāmi vai vispār nav nolasāmi, jo atspīdumi ir jebkādā apgaismojumā.
  • Sudrabota poliestera etiķetes ar matētu virsmu neatstaro gaismu, tāpēc ir ideālas svītrkodu drukāšanai un nolasīšanai. Tās izmanto rezerves daļu, ierīču marķēšanai, tās lieto auto un ķīmijas industrijā un daudz kur citur.
  • Zeltīta poliestera etiķetes ar matētu virsmu izmanto juvielierizstrādājumu un kosmētikas un parfimērijas izstrādājumu noformēšanai, jo to radītais izskats nenovēršami piesaista pircēju uzmanību. Attēliem uz tām ir augsta kontrasts. Svītrkodi ir viegli nolasāmi.

Tekstila etiķetes jeb birkas

Ar termoprinteri var drukāt arī uz auduma lentēm, tā izgatavojot tekstila etiķetes. Ne visi termoprinteri to prot, taču tādi ir.

Drukāšana uz melnas lentes
Drukāšana uz melnas auduma lentes ar zelta burtiem

Tekstila lentes rulli nereti printerī ielikt nevar, tāpēc no tā, kas ir pa rokai, var uzkonstruēt turētāju.

Termoprinteris ar paštaisītu lentes ruļļa turētāju
Termoprinteris ar paštaisītu lentes ruļļa turētāju

Tekstila apdrukai ir nepieciešams ribons ar kaučuka (resin) pulveri. Ja drukā uz tekstila ar parastu termopārneses lentu, tad jau pirmajā mazgāšanas reizē izdruka noies nost.

RFID etiķetes

Uzskaites ziņā ļoti ērtas ir etiķetes ar RFID čipiem. Tās pēc izskata nemaz neatšķiras no parastām etiķetēm. Ērtums ir tajā, ka, piemēram, paleti ar t-krekliem var uzskaitīt un pieņemt pāris minūtēs, jo nav jāsaiņo vaļā un jāskenē katrs svītrkods atsevišķi.

Etiķešu printeri ar RFID funkcionalitāti ārēji neatšķiras no parastiem termoprinteriem. Tie reizē drukā uz etiķetes un programmē RFID čipus, pēc tam pārbauda, vai informācija ir nolasāma un saskan.

Etiķetes kabeļu marķēšanai

Ir speciālas, šauras, laminētas lentas dažādās krāsās, kuras izmanto dažādu sīku priekšmetu marķēšanai. Izmantošanas sfēras ir gan elektrības un datortīkla kabeļu montāža, gan juvelierizstrādājumi un parfimērija, jo etiķetes izskatās prestiži un dārgi.

Kabeļu marķēšanas lenta ar apdruku

Lentu platums ir no 3,5 līdz 30 milimetriem. Izmantošanas temperatūra ir no -80 līdz +150 grādiem. Lentes printerī neliek atsevišķi, ir speciālas kasetes, kurās ir gan pati lenta (8 metrus gara), gan termopārneses lenta, un kasetes ielikšana printerī ir tikpat viegla kā kasetes ielikšana magnetofonā.

Ir arī trafareta lentas, kas atstāj nospiedumu uzraksta un zīmējuma veidā uz metāla vai stikla.

Trafareta lentes pielietojums uz stikla
trafareta lentes pielietojums uz melna stikla

Marķēšanas printeri ir mobili, ar klaviatūru, tāpēc visu ir iespējams izdarīt uz vietas, objektā.

Kā izvēlēties etiķetes

Pirmais izvēles kritērijs ir etiķešu skaits. Ja ir nepieciešams neliels skaits, piemēram, 100, tad vislabāk ir drukāt tās uz A4 formāta uzlīmju lapām. Tās var drukāt ar parastu ofisa lāzerprinteri vai tintes printeri.

Ja etiķetes vajag vairāk un tās paredzētas drukāt tikai vienā krāsā, tad tās drukā ar termoprinteriem vai termopārneses printeriem. Vienkāršā valodā tos sauc par etiķešu printeriem. Drukā uz pašlīmējošām etiķetēm jau gatavos izmēros, un tādas pārdod ruļļos.

Šajā gadījumā ir jāizvēlas starp termo un termopārneses etiķetēm.

Termoetiķetēm melnais slānis jau ir uzklāts, printeris tikai aktivizē to vajadzīgajās vietās, tā veidojot tekstu un zīmējumus, līdz ar to drukāšanai ir nepieciešams iegādāties tikai etiķetes ruļļos, tātad tas ir pats lētākais variants. Vienīgi izmantošanas laiks ir īss, ne vairāk par pusgadu. Izturīgākas ir termotop etiķetes, taču izmaksas ir pusotru reizi lielākas.

Termopārneses etiķešu (pusglancēto papīra vai polipropilēna) drukai ir nepieciešams ribons jeb karbona lenta (kaut kas līdzīgs kopējamajam papīram). Pusglancēto etiķešu ruļļi maksā tikpat, cik termoetiķetes, tikai papildus nepieciešams ribons, tāpēc izmaksas palielinās par 30%.

Tāpat apdrukā prezentablās un izturīgās polipropilēna etiķetes. Tās ir divas reizes dārgākas par pusglancētajām, taču nav aizvietojamas ne ar ko citu, ja preces ir pakļautas nelabvēlīgiem apstākļiem – zemām temperatūrām, laikapstākļiem, mitrumam.

Ja ir nepieciešamas krāsainas etiķetes, kas piesaista pircēju uzmanību, tad tās ir jādrukā digitālajā, ofseta vai fleksodrukā.

Līdz ar to ir uzskaitītas etiķetes, kuras izmanto 99% gadījumu.

Kā noteikt etiķešu materiālu

Kā noteikt, kāda materiāla etiķete vai etiķešu rullis ir rokās? Pats vienkāršākais veids, kā to noskaidrot, ir etiķeti pārplēst. Plēš ar visu pamatni, nevajag lipināt nost.

Etiķete viegli plīst, tātad ir no papīra
Etiķete viegli plīst, tātad ir no papīra
  • Ja plīst viegli, tad tā ir papīra etiķete – plīst tāpat kā parasta papīra lapa.
  • Ja neplīst un stiepjas, tad tā ir plēve – vai nu polietilēna, vai polipropilēna, vai poliestera.

Tālāk – kā noteikt, no kāda papīra etiķete ir izgatavota. Etiķeti mēģina ieskrāpēt ar nagu, pareizāk, ātri pārvelk ar cietu priekšmetu.

  • Ja nekādas pēdas nepaliek, tad tas ir parasts, pusglancēts papīrs. Tādas etiķetes drukā ar termopārneses lenti.
  • Ja paliek melnas švīkas, kas novilktas gluži kā ar zīmuli, tad tas ir termoeko materiāls – tas satur krāsas slāni, kas kļūst redzams pēc uzsildīšanas. Ja ātri novelk ar nagu, tad no berzes izdalās siltums, tāpēc krāsa kļūst redzama. Tādas etiķetes drukā bez ribona.
Termoetiķete ar ievilktu švīku
Termoetiķete ar uzvilktu švīku

Termotop materiāla tests ar nagu prasīs daudz vairāk spēka, tāpēc var pasildīt ar šķiltavas liesmu – parādās pelēki melns plankums.

Termopārneses lentes jeb riboni

Karbona lentes (ribbon) tiek izmantotas termopārneses drukā uz etiķetēm. To izvēli nosaka 3 faktori:

Termopārneses lentes

1. Printeris. Termoprinteru lentei ir jāatbilst printerim.

  • Šeit jāskatās uz to, cik lielam ir jābūt ruļļa vidus atvērumam, lai to varētu printerī ielikt. Šie izmēri tiek norādīti collās. 90% printeros tiek izmantoti collīgi (25,4 mm) ruļļi. Ir sastopami puscollīgi ruļļi.
  • Tāpat ir svarīgs ruļļa platums. Ja printeris ir paredzēts 57 mm platiem ruļļiem, tad platāku ielikt nevarēs.
  • Svarīgs ir arī tas, kurā pusē (iekšpusē vai ārpusē, in/out) ir krāsojošā lentes puse. Parasti ir ārpusē. Pie apdrukājamā materiāla ir jāpieguļ krāsojošajai lentes pusei, un tā ir matēta – tā var noteikt, vai ir ielikts pareizi.
  • Krāsojošās lentes garums ir atšķirīgs. Puscollu ruļļos parasti ir 74 metri. Populārajos collīgajos ruļļos ir 300 vai 450 metri. Galda printeriem der pirmie, industriālajiem – otrie.
  • Termogalvas tips ir vai nu flat head, vai near edge. Parasti ir pirmie, tāpēc šo parametru mēdz pat nenorādīt. Otrais tips ir ļoti ātriem printeriem, tāpēc, ja nav rakstīts near edge, tad ir flat head.

2. Uz kā drukā. Lentes krāsai ir jāatbilst materiālam, uz kura gatavojas drukāt. Ir trīs krāsu tipi: vaska (wax), sveķu (resin) un kombinētas (wax-resin), kā arī specializētas krāsu lentes tekstila apdrukai.

  • Sveķu (resin) krāsu lentes ir paredzētas polimēra (polipropilēna, poliestera, polietilēna) etiķešu apdrukai.
  • Kombinētās (wax-resin) krāsu lentes ir lētākas, tāpēc ar tām var ieekonomēt, drukājot uz sintētiskām etiķetēm.
  • Specializētas krāsu lentes izmanto tekstila etiķešu jeb birku drukāšanai. Tas ir norādīts uz ribonu iepakojuma. Auduma etiķetes var drukāt arī ar sveķu (resin) krāsu lentēm.

Printera uzstādījumos ir jānorāda atbilstoša temperatūra. Vaska krāsām tā ir zemāka, sveķu – augstāka.

3. Izmērs. Lentes platumam ir jāatbilst apdrukājamā materiāla platumam, un uzdrukātajam tekstam ir jābūt salasāmam.

  • Materiāla izmērs nedrīkst pārsniegt termopārneses krāsu lentas izmēru vairāk par 2 milimetriem. Ja izmanto 58 mm platu etiķešu rulli, tad krāsu lente nedrīkst būt šaurāka par 56 mm. Karbona lentes tiek ražotas standarta platumos: 40, 60, 80, 110 milimetri.
  • Ir ne vien melni, bet arī krāsaini riboni: zili, sarkani, zaļi, sudrabaini, zeltaini. Pēdējos divus izmanto drukāšanai uz tekstila lentēm.

Etiķešu aplikatori

Etiķešu aplikatori ir ierīces, kas palīdz līmēt gatavas etiķetes uz precēm. Ir automātiskie un rokas aplikatori.

Automātiskos aplikatorus uzstāda uz konveijeriem. Tie paši līmē etiķetes uz precēm.

Rokas aplikatorus izmanto darbinieki, kas līmē etiķetes. Aplikators paātrina darbu aptuveni 4 reizes, jo nav pašam jāņem nost etiķete no pamatnes. Etiķetes līmē ar vienu roku un ātri, turklāt kvalitatīvi, taisni un bez burbuļiem.

Etiķešu aplikators

Aplikatori atšķiras ar izmantojamo etiķešu platumu, piemēram, ir instrumenti, kas palīdz līmēt etiķetes līdz 30, 60 un 100 milimetru platumam. Ar pēdējo var līmēt arī šaurākas uzlīmes, taču, jo lielāks platums, jo vairāk sver instruments, un tas kļūst ļoti svarīgi, ja līmē visu darba dienu.

Etiķešu pistoles

Etiķešu pistoles izmanto preču marķēšanai. Ar to palīdzību uzdrukā cenas, izgatavošanas datumus, artikulus un līdzīgus kodus.

Ar etiķešu pistolēm nevar drukāt vārdus. Vienā pozīcijā ir tikai 22 simboli, tur nevar ievietot visu alfabētu. Parasti tas satur valūtu zīmes, svara simbolus, ciparus.

Trīs etiķešu pistoles

Etiķešu pistoles nav aplikatori. Ar pēdējiem līmē jau gatavas etiķetes. Etiķešu pistoles uzdrukā gatavus uzrakstus uz tukšām etiķetēm.

Svari, kas drukā etiķetes

Svarus, kas drukā etiķetes, izmanto noliktavās nosūtāmo preču marķēšanai. Noliktavās parasti gaiss nav sauss, tāpēc ir ieteicams izmantot termotop etiķetes.

Tāpat šādus svarus izmanto tirdzniecības centros un supermārketos, lai sveramas preces būtu iespējams skenēt pie kases. Šajos gadījumos var izmantot termoeko etiķetes, kas paredzētas īslaicīgai lietošanai, vai termotop etiķetes, ja produkti tiek saldēti.

Svari, kas drukā etiķetes

Svariem izmanto tikai vienu izmēru – 58 milimetru platu lentu. Etiķetes garums var būt 30, 40, 60 vai 80 milimetri. Garums ir atkarīgs no informācijas daudzuma, kādu ir nepieciešams izdrukāt. Ruļļa diametrs parasti nedrīkst pārsniegt 9 centimetrus, lai to varētu ievietot svaros. Iekšējam atvērumam parasti ir jābūt ne mazākam par 4 centimetriem.

Etiķetes var būt gan baltas, gan krāsainas. Var šīs etiķetes apdrukāt iepriekš ar krāsainu logotipu un citu informāciju.

Termoprinteri

Ar termoprinteriem drukā uz termoetiķetēm, čeku lentēm un tekstila lentēm. Ir mazi un šauri, ir lieli un plati. Vieni var drukāt uz papīra un polimēra lentēm, bet nedrukā uz tekstila, piemēram, atlasa lentēm, citi spēj drukāt tikai uz termopapīra un nav paredzēti termopārnesei. Ir modeļi, kas spēj visu, bet ir ļoti dārgi.

Četri svarīgākie lielumi, pēc kuriem izvēlas termoprinteri:

  • tips,
  • drukāšanas metode,
  • izšķirtspēja,
  • drukas platums.

Termoprinteru tipi

  • Sākuma līmeņa printeri ir kompakti, tos novieto uz galda blakus datoram. Tie spēj izturēt nelielu slodzi – izdrukāt 1,5-5 tūkstošus etiķešu dienā. Drukas ātrums ir 102-152 milimetri sekundē.
  • Vidēja līmeņa jeb komerciāli printeri ir paredzēti darbam veikalu tīklos un nelielās noliktavās. Tie ir paredzēti 5-20 tūkstošu etiķešu drukāšanai dienā. Drukas ātrums ir 102-254 mm/s.
  • Industriāli printeri ir paredzēti nepārtrauktam darbam. Tie var strādāt diennaktīm un spēj izdrukāt vairāk par 20 tūkstošiem etiķešu dienā. Drukas ātrums ir 102-356 mm/s.
  • Mobilie termoprinteri ir paredzēti nešanai līdzi un darbam uz vietas, pie precēm. Ar tiem nav paredzēts drukāt ātri un daudz: līdz pusotram tūkstotim etiķešu dienā, drukas ātrums ir 76-102 milimetri sekundē.
Četri termoprinteri
Sākuma līmeņa, komerciāls, industriāls un mobils termoprinteris

Principā viens komerciāls termoprinteris aizstāj divus sākuma līmeņa printerus.

Industriālos printeros ir iebūvēti verifikatori, kas pārbauda izdrukas kvalitāti un automātiski regulē drukāšanu, lai tā būtu kvalitatīva.

Drukāšanas metodes

  • Tieša termodruka – etiķešu materiāls ir jutīgs pret karstumu un paliek melns, tātad printeris vajadzīgajos punktos uzkarsē, un tā uz papīra parādās attēls. Iegūst tikai melnas krāsas izdruku, kas nav izturīga pret gaismu, siltumu un berzi un ir izmantojama neilgu laiku.
  • Termopārnese – printerī ir krāsaina lenta jeb ribons (ribbon, termopāneses lenta) , no kuras ar termiskas iedarbības palīdzību krāsa tiek pārnesta uz papīra vai cita materiāla. Ar krāsainām lentām var iegūt attēlu no vairākām krāsām, vienīgi materiāls ir jādrukā vairākas reizes. Metode ir dārgāka, toties izdruka ir noturīgāka.

Pirmie prot apdrukāt vienīgi termopapīru, otrie var drukāt gan uz tā, gan ar krāsu lenti uz jebkā cita.

Drukas izšķirtspēja

  • 203 dpi jeb 8 punkti milimetrā – standarta marķēšanas veids, kas der lielākajai daļai tirdzniecības un loģistikas uzdevumu veikšanai.
  • 300 dpi jeb 12 punkti milimetrā – izmanto, ja nepieciešams attēlot uz etiķetes grafiskus objektus, logotipu, QR kodu vai sīku tekstu.
  • 600 dpi jeb 24 punkti milimetrā – izmanto ļoti kompaktu etiķešu drukāšanai, parasti elektronikas nozarē pamatplašu, atmiņu un mikroshēmu marķēšanai.
Termoprinteru drukāšanas izšķirtspējas salīdzinājums
Termoprinteru drukas izšķirtspējas salīdzinājums

Printeris ar lielāku izšķirtspēju parasti prot drukāt arī ar zemāku izšķirtspēju, otrādi ne.

Drukāšanas platums

Ir jāņem vērā gan maksimālais, gan minimālais iespējamais platums, kā printeris spēj drukāt. Piemēram, ja ir jādrukā uzlīmes paletēm, tad uzlīmēm ir jābūt 100 milimetrus platām, un printeris attiecīgi jāpērk tāds, kas spēj drukāt tādā platumā.

Citi parametri

  • Iebūvētā atmiņa (RAM, FLASH). Grafiku no datora drukāt ir lēni, tāpēc ir labāk, ja printeris var glabāt drukājamo darbu pats savā atmiņā.
  • Maksimālais drukāšanas garums.
  • Spoles diametrs jeb kādam ir jābūt ruļļa iekšējam diametram. Cik garu apdrukājamā materiāla lentu var ievietot printerī. Vai var padot lentu no ārpuses.
  • termopārneses lentes (ribbon) garums, tips, piemērotība printerim.
  • Etiķešu tips un biezums. Printeris var nespēt apdrukāt biezus materiālus.
  • Ekspluatācijas apstākļi. Sākuma līmeņa printeris ražošanas cehā ātri izies no ierindas.
  • Izmēri un svars.
  • Drukāšanas valodas (PCL u.tml.). Tas ir svarīgi, lai varētu savietot printeri ar uzskaites sistēmām.
  • Komplektā pievienotā programmatūra, piemēram, Bartender. Tās spēj drukāt etiķetes, izmantojot datu avotus un sarakstus dažādos formātos, tādējādi drukājot atšķirīgu tekstu un pat attēlus uz vienota maketa.
  • Garantija un uzturēšana. Garantijas laikā printeri salabos ātrāk. Ir vērts ņemt papildus garantiju, ja printeris tiks ekspluatēts ļoti intensīvi, jo remonta izmaksas un dīkstāve būs daudz mazāki.

Kā noderīgus termoprinteru aksesuārus var pieminēt etiķešu atdalītājus (jauna etiķete nedrukājas, kamēr izdrukātā nav noplēsta – ļoti praktiski, ja līmē tur, kur drukā) un satīšanas ruļļus, kas satin izdrukātās etiķetes.

Mobilajiem printeriem ļoti laba opcija ir maināma baterija darba laikā. Ne vienmēr noliktavā ir iespēja atstāt printeri lādēties, tāpēc ir labāk, ja var nomainīt bateriju un strādāt tālāk.

Printera kopšana

Printera termogalva ir materiāls, kas ir regulāri jāmaina. To neremontē.

Kad ir pienācis laiks mainīt termogalvu? Tas ir jādara tad, kad drukas kvalitāte kļūst neapmierinoša – parādās neapdrukātas vietas, apdrukātajās vietās krāsa vairs nav pietiekami koša, parādās melnas vai baltas joslas.

Sākuma līmeņa printeru galvu resurss ir 25-30 kilometru apdrukātās lentes. Vidēja līmeņa printeriem tas jau ir 30-50 km, industriāliem printeriem – 50-100 km.

Ir iespējams izdrukāt vairāk, ja regulāri tīra printera termogalvu. Ja mainās izdrukāto etiķešu izskats, ja parādās joslas, tad ir laiks veikt apkopi. To ir ieteicams darīt pēc katra desmitā etiķešu ruļļa.

Izmantotais materiāls arī nosaka, cik ilgi kalpo termogalva. Papīrs termogalvai ir abrazīvs. Lētāki papīri berž stiprāk, dārgāki – mazāk, tāpēc ir jāmeklē kompromiss.

Vispirms termogalvu tīra ar spirtā mērcētām salvetēm bez plūksnām (tādas izmanto arī datoru ekrānu tīrīšanai) vai ar speciāliem tīrīšanas marķieriem. Ja pēc tīrīšanas defekti nepazūd, tad tas nozīmē, ka ir izdeguši pikseļi un ir pienācis laiks termogalvu nomainīt.

Termogalvas izmaksas ir 40-50% no printera cenas, tāpēc maiņu labāk ir uzticēt speciālistiem.

Principā maiņa nav nekas grūts. Atvieno printeri no elektrības, noņem vāku, noskrūvē vienu skrūvi, atvieno pienākošos vadus un apgrieztā secībā pievieno jauno termogalvu.

Printera termogalva
Printera termogalva

Kādu informāciju satur etiķetes

Ir vairākas lietas, kam ir obligāti jābūt uz noteiktu preču etiķetēm. Sīkāk var lasīt šeit.

Uz etiķetes parasti drukā:

  • produkta nosaukumu,
  • brenda logo un nosaukumu,
  • produkta sastāvu,
  • produkta derīguma termiņu,
  • svītrkodu.

Vēl etiķetes izmanto konkrētas informācijas sniegšanai, piemēram, lai norādītu izmēru vai cenu.

Nereti etiķetes tiek apdrukātas vairumā, uzdrukājot formas nosaukumu, brendu, krāsainu fonu un logo un atstājot vietu konkrētai informācijai, ko pēc tam, uz vietas uzdrukā ar parastu etiķešu printeri un uzlīmē uz attiecīgā produkta. Nav nepieciešams dārgs, krāsains printeris, un krāsaina etiķešu druka lielos daudzumos izmaksā lētāk, nekā tad, ja tās drukātu saviem spēkiem.

Etiķetes tirgo ne vien baltas, bet dažādās krāsās. To izmanto noliktavās, lai uzskatāmi norādītu, kurai precei kurā noliktavā ir jāatrodas.

Etiķetes lielums

Etiķetes lielums ir atkarīgs no:

  • informācijas daudzuma,
  • prasības pēc salasāmības.

Loģiski: jo vairāk informācijas, jo lielākai ir jābūt etiķetei. Taču jāņem arī vērā virsma, uz kuras tā jālīmē – tā var būt maza. Izeja ir atrasta jau sen – tie ir visiem labi pazīstamie svītrkodi un QR kodi. Tajos var iekodēt visu nepieciešamo informāciju. Ar telefonu noskenē QR kodu, un atveras interneta lapa, kurā viss ir uzrakstīts.

QR kods uz sīkas etiķetes

Ja informācija ir tehniska un var būt vajadzīga tikai atsevišķos gadījumos, tad tā tiek uzdrukāta uz nelielām etiķetēm ar pašiem mazākajiem burtiņiem, kādus var izlasīt.

Etiķešu izmēri ir standartizēti, jo tad tās var ražot milzīgos apjomos, tādējādi to izmaksas ir par kārtu zemākas nekā, ja drukā individuāli. Standarta etiķetes vienmēr ir noliktavā un ir saņemamas nekavējoties, savukārt nestandarta etiķešu izgatavošana aizņem vairākas dienas, un minimālā tirāža var būt vairāki tūkstoši vienību.

QR kodus drukā uz mazām, 15×15 milimetrus lielām etiķetēm. Tās līmē uz pudeļu korķīšiem, farmācijas izstrādājumiem, mikroshēmām u.tml.

30×20 un 43×25 milimetrus lielas etiķetes izmanto nelielām precēm un mazām kārbiņām. Uz tām var uzdrukāt svītrkodu un preces nosaukumu.

58×30, 58×40, 58×60 un 58×80 milimetrus lielas etiķetes izmanto, lai uzdrukātu tirdzniecībā plaši ieviesto EAN-13 svītrkodu. Lielveikalos izmanto tieši tādas etiķetes. Visi svari, kas drukā etiķetes, ir konstruēti šādiem etiķešu ruļļiem. Etiķetes augstumu izvēlas atkarībā no informācijas daudzuma, ko vēlas uz tās izvietot.

100×72, 100×100 un 100×150 milimetrus lielas etiķetes izmanto, lai marķētu kastes un paletes, un konteinerus. Uz tām lieliem burtiem norāda, kas atrodas iekšā, lai varētu izlasīt pa gabalu.

100×50, 100×34 un 100×25 milimetrus lielas etiķetes izmanto, lai marķētu priekšmetus ar šaurām malām, piemēram, durvis.

Etiķešu maketēšana

Priekšstatam video par maketētāja darbu, lai izveidotu profesionālu etiķetes dizainu.

Ir redzams, ka labas etiķetes izgatavošanai ir nepieciešams zināt ne vien dizainera darba principus un nianses, bet arī produkta vēsturi, saistītos ieradumus un tradīcijas. Kurš gan to varētu zināt labāk par pasūtītāju? Tāpēc ir labi, ja klients palīdz maketētājam un vismaz iedod labākos paraugus, pēc kuriem veidot jaunu etiķeti.

Etiķešu pasūtīšana

Ir iespējams pasūtīt etiķešu izgatavošanu. Ir vairāki varianti.

Melnbaltas etiķetes uz standarta ruļļiem

Priekšrocības:

  • ātra izgatavošana,
  • lēti.

Trūkumi:

  • druka vienīgi melnā krāsā,
  • strikti definēti izmēri,
  • nav iespējams pasūtīt citu izmēru.

Fleksogrāfija

Priekšrocības:

  • precīzas krāsas,
  • zemas izmaksas.

Trūkumi:

  • minimālā tirāža ir 10 000 vienības,
  • vienā tirāžā nevar izdrukāt dažādas etiķetes.

Digitālā druka

Priekšrocības:

  • nelielas tirāžas, pat viena etiķete,
  • dažādas etiķetes vienā tirāžā.

Trūkumi:

  • etiķetes ir loksnēs, tātad nevar izmantot aplikatorus,
  • neprecīzas krāsas, tās var mainīties starp tirāžām,
  • izmaksas nav zemas.

Kā redzi, melnbaltas etiķetes ir viegli drukāt pašam, bet skaistu, krāsainu, efektīgu etiķešu izgatavošanu un drukāšanu ir vienkāršāk uzticēt mums. Mēs neplēšam trīs ādas, ja nezini tipogrāfijas iespējas un neesi iedevis precīzu, izpildāmu maketu. Mēs atbrīvojam no visām šīm problēmām un nodrukājam tieši to, ko vēlies. Droši raksti vai zvani!