Sengrieķu meandrs interjerā

Par meandru sauc taisnos leņķos lauztu līniju rakstu, kāds sastopams Senajā Grieķijā. Protams, tas ir sastopams arī daudz kur citur, taču nosaukumu ir ieguvis no sengrieķu dievu saistības ar Meandras upi. Tātad meandrs ir klasisks grieķu ornaments.

Meandrs grīdas mozaīkā
Meandrs grīdas mozaīkā Olinfa ēkas drupās

Klasiskais meandrs ir nepārtraukta, taisnos leņķos lauzta līnija. Ir arī sarežģītāki meandri, kuros līnijas lauztas dažādos leņķos un pat noapaļotas.

Menadra veidi

Visparastākais meandrs ir nepārtraukta, bezgalīga līnija, kas saliekta taisnos leņķos.

Visparastākais meandrs

Dubultais meandrs ir sarežģītāks ornaments. Tajā var saskatīt saules simbolu svastiku. Tas simbolizē cilvēciskās un dievišķās sākotnes apvienojumu un pārcilvēcīgu spēku ietekmi uz ļaužu dzīvi.

Vienkāršs dubultais meandrs

Menadru sarežģī vēl vairāk, ja starp līnijām ievieto citus dekoratīvos elementus: taisnstūrus un kvadrātus.

Dubultais meandrs

Meandra simbolisms

Bieži vien meandra simbolu saista ar grieķu dievu Zevu, slaveno labirintu, kā arī meklējumiem un atgriešanos.

Mendra pāri rindā

Kaukāzā ar meandru simbolizē zemākās pasaules daļas līkločus un slēpto enerģiju.

Indiāņu klinšu zīmējumos tas simbolizē ūdeni.

Sarežģīts pārtraukts meandrs

Senie grieķi meandra simbolā saskatīja cilvēka dzīves tecējuma atspoguļojumu. Seneka ir rakstījis, ka tikums ved pa taisnu dzīves ceļu, tāpēc meandrs var sastāvēt tikai no taisniem leņķiem, kas piedod līnijām stingrību un simbolizē tikuma vairošanu.

Pārtraukts meandrs

Parasti meandru izprot kā mūžīgas mīlestības un jaunības simbolu vai kā mūžības un cikliskuma attēlojumu.

Vienkāršs pārtraukts meandrs

Spirāle, kas sastopama meandrā, mākslinieciski apzīmē ciklisku saules lēkta un rieta maiņu, augstākā līmenī – dvēseles eksistences maiņu fiziskajā ķermenī un laika neesamību starp nāvi un nākamo piedzimšanu. Spirāle pulksteņa rādītāja virzienā simbolizē sauli, pretēja spirāle – nāvi, ledu. Spirāļu pāris attēlo mūžīgu šo pretmetu cīņu un reizē ar to pasaules radīšanu. Dziļākā doma ir pretmetu vienotība un cīņa

Meandra dubultspirāle

Nosaukums, vēsture, teiksma

Maiandross jeb Meandrs grieķu mitoloģijā ir upju dievs, galvenais Menadras upes dievs. No upes nosaukuma ir cēlies grieķiem tipiskā ornamenta nosaukums, kas ir ļoti līdzīgs upju līkumiem (tos arī sauc par menadriem, un angļu valodā tā ir pamatnozīme). Mūsdienās upes nosaukums ir Lielā Mendresa, un atrodas tā Mazāzijā.

Nimfas mozaīka Rodas valdnieku pilī
Nimfas mozaīka meandra ierāmējumā Rodas valdnieku pilī

Izlaižot garus radus rakstus, meandra saistībā ir teiksma. Saskaņā ar senu pareģojumu Zeva un Fetīdas laulībā bija jāpiedzimst neredzēti stipram dēlam, kas gāzīs no troņa savu tēvu. Gadījās tā, ka skaistajā nimfā iemīlējās parasts, mirstīgs valdnieks Pileass. Dievi nosprieda, ka atdos Fetīdu viņam par sievu, ja spēs to noturēt. Pileass notvēra dievieti grotā un ar stiprajām rokām apkampa viltīgā tvērienā. Nimfa pārvērtās gan par lauveni, gan čūsku, bet valdnieks vaļā nelaida, un Fetīda izgāja pie viņa par sievu.

Parasts meandrs

Teiksmā aprakstītais satvēriens tika izmantots grieķu cīņas mākslā un tika izmantots Olimpiskajās spēlēs. Metafiziskā līmenī tas simbolizē varonību un elastību, spēju pārvarēt grūtības.

Diezgan savīts meandrs

XVIII gs. beigās un XIX gs. sākumā antīkais grieķu ornaments ieguva popularitāti Rietumeiropā un ietekmēja klasicismu. Mūsdienās šī ģeometriskā konstrukcija liek domāt par klasiskām vērtībām. Šis ornaments ir ļoti populārs interjerā kā malu un stūru apdare. Meandru var sastapt interesantos, dizainiskos mēbeļu risinājumos.

Diezgan stipri savīts meandrs

Meandrs mūsdienās

Ir ļoti interesanti izmantot antīkus ornamentus savā darbā. Ar meandru var skaisti apdarināt malas un piedot izstrādājumam vai interjera elementam stingri klasisku izskatu.

Vienkārši meandra pāri

Meandra enerģijas, ezotērisms

Meandra ornaments spēj atstarot negatīvo enerģiju. Tas ir pārbaudīts ar biomagnētiskās rezonanses palīdzību. Enerģija pinumos it kā pati sevi iznīcina.

Savīts dubultais meandrs

Ir noskaidrots, ka šāda tipa zīmējumi spēj nogādāt informāciju senākajā cilvēka smadzeņu daļā, kurā glabājas paši dziļākie kodi, tādā veidā pozitīvi ietekmējot gan ķermeni, gan apziņu. Tiek uzskatīts, ka apģērbs ar meandra izšuvumiem spēj novērst ģenētiskus defektus.

Šie ornamenti palīdz arī pārslēgt smadzenes meditatīvā stāvoklī.

Dekoratīvs meandrs

S-veida meandrs aizsargā no ģeomagnētiskām anomālijām.

Ļoti savīts meandrs

Dubultais meandrs perpendikulāri plaknei uz vienu pusi izstaro pozitīvu, uz otru – negatīvu enerģiju. Ja šādu rakstu izvieto visu telpas sienu augšdaļā gar griestiem, tad virs telpas izveidojas aizsargājošs enerģijas vairogs.

Meandrs astotniekā

Avoti

Dažnedažādas meandra raksta idejas audumā:

spoonflower.com/en/shop/meander

Vēsture vikipēdijā:

en.wikipedia.org/wiki/Meander_(mythology)

en.wikipedia.org/wiki/Ancient_Greek_art

en.wikipedia.org/wiki/Ancient_Greek_architecture

Aplis no meandra