Sākums > Drukas pakalpojumi > Kreklu apdruka > Aplikāciju termopārnese
Termoplēvju izmantošana
Aplikāciju termopārnese ir attēlu veidošana no vienkrāsainām, termiski līmējamām plēvēm, tās izgriežot logo, burtu, siluetu formās.
Attēlus ar aplikāciju termopārneses palīdzību uzklāj ne vien uz tekstila izstrādājumiem – t-krekliem, virsjakām, kombinezoniem, sporta tērpiem –, bet arī uz aksesuāriem – cepurēm, lietussargiem, apaviem, somām, ādas izstrādājumiem u.t.t., ko lieto ikdienā, kā arī suvenīriem.
Parasti aplikāciju termopārnesi izmanto profesionālai marķēšanai – darba apģērbiem, kas ātri kļūst netīri, tāpēc pārnestais materiāls ir izveidots tā, lai izturētu vairākus desmitus mazgāšanas reižu. Izstrādājumus var mazgāt veļas mašīnā, izgriezt, žāvēt, un ir pieļaujams to darīt 60, reizēm pat 80 reižu. Daži līmplēvju veidi ļauj mazgāt pat 80-90 grādu siltā ūdenī. Ikdienā tā nedara, taču bērnu, pavāru, automehāniķu apģērbiem tas ir nepieciešams. Saka, ka termoplēve turas ilgāk par apģērba lietošanas ilgumu, jo no biežas mazgāšanas audums vairs neizskatās pietiekami glīts. Taču ir pavisam lētas ķīniešu termoplēves, kuru pamācībā ir skaidri teikts, ka mazgāt nedrīkst nemaz, un patiesi, pēc mazgāšanas attēls vienkārši nonāk nost.
Termoplēves uzbūve
Termiski līmējama aplikāciju līmplēve sastāv no četriem slāņiem:
- termiski aktivējamas līmes,
- plēves,
- pašlīmējoša slāņa,
- pamatnes.
Uzlīmētā veidā uz auduma ar termolīmi ir pielīmēta plēve. Pamatne un pašlīmējošais slānis ir nepieciešami vienīgi pārneses gaitā. Pamatnes biezums nekādi neietekmē procesu un līmplēves cenu.
PVH plēves ir blīvas, paredzētas bieziem audumiem un speciālam apģērbam. PU plēves ir plānas (sākot no 55 mikroniem), elastīgas, tāpēc tas var izmantot plānu tekstila izstrādājumu aplīmēšanai.
Pamatne un pašlīmējošais slānis
Pamatnes materiāls ir poliesters. Līme, kas saista termoplēvi ar pamatni, var būt stipra, vāja vai var nebūt vispār – tad plēve pie pamatnes turas ar statiskās elektrības palīdzību. Pašlīmējošais slānis ir nepieciešams, lai varētu pielīmēt atpakaļ kādu maketa gabaliņu, kas liekā materiāla izņemšanas laikā nejauši ir nonācis nost. Lieko materiālu izņem ar speciālas adatas jeb videra palīdzību. Ja ar to aizķer vajadzīgo materiālu, tad var viegli atlikt atpakaļ. Plēves bez pašlīmējoša slāņa ir ērtas, ja attēlam nav sīku detaļu, tātad noņemt lieko materiālu ir viegli. Ja attēli ir lieli, turklāt, ja izgrieztie maketi tiek glabāti lielās kaudzēs, tad stipra līme apgrūtina darbu, jo pie tās pieķeras putekļi, citi materiāli, maketus ir grūti atdalīt vienu no otra.
Termoplēves slānis
Ir divu veidu termoplēves:
- polivinilhlorīda (PVH jeb tautā ierastais angliskais saīsinājums PVC),
- poliuretāna (PU).
Termopārnese ir sākusies ar PVH plēvēm. Tā ir klasika, tās ir populāras, tās lieto gandrīz visi. Tās ir lētākas par poliuretāna plēvēm.
Ir uzdevumi, kur nepieciešama plānākas un elastīgākas plēves, un tādiem gadījumiem labi noder poliuretāna termoplēves. Tās ir ekoloģiskākas par PVH, jo nav nepieciešams ražošanas gaitā izmantot hloru. Poliuretāna plēves turas labāk un ilgāk un mazāk bojājas saules gaismā.
Termiski aktivējamas līmes slānis
Līmes slānis uz aplikāciju līmplēves ir pilnīgi sauss un nelīp. To aktivizē ar augstu temperatūru un spiedienu – līme izkūst, iesūcas auduma struktūrā un pielīp.
Termoplēvju veidi
Ir vairāki termiski līmējamu plēvju veidi, kas paredzēti atšķirīgiem nolūkiem:
- dabiskiem, sintētiskiem, jauktiem audumiem (standarta audumiem),
- īpašiem audumiem, piemēram, neilonam, kā arī piesūcinātiem audumiem,
- elastīgiem audumiem,
- krāsainiem sintētiskiem audumiem, kas krāsoti ar sublimācijas metodi.
Līmplēves tiek iedalītas arī pēc krāsas:
- ir dažādu krāsu un faktūru līmplēves aplikācijām,
- ir baltas līmplēves pilnkrāsu apdrukai.
Kāpēc nekur nav tādas krāsas plēves, kādu cilvēks vēlas? Ir diezgan daudz līmplēvju ražotāju, un katram ir simtiem krāsu un faktūru plēvju. Veikalā tādu apjomu uz vietas parasti neviens netur, taču pēc pasūtījuma var piegādāt praktiski visu, ko vien var vēlēties. Ir pat pakalpojums, ka izgatavo termoplēvi klienta norādītajā krāsā.
Attēla uzklāšanas process
Vispirms uz līmplēves tiek izgriezts makets. To dara ar ploteri jeb printerim līdzīgu ierīci, kas ar asmenīti griež plēvi pa kontūru un atstāj pamatni neaiztiktu. Protams, pirms tam dizaineris sagatavo maketu jeb attēlu datorā. Attēlam ir jābūt vektoru formātā, jo ploteris griež līnijas nevis punktus. Vienkāršus attēlus var izgriezt arī ar šķērēm. Vienkāršs un mazs ploteris maksā ap 300 eiro, maza termoprese arī tikpat, tāpēc termouzlīmju pakalpojumi ir ļoti populāri, jo sākotnējie ieguldījumi ir mazi.
Pēc tam tiek izņemti liekie plēves gabali, un uz pamatnes paliek tikai tās plēves daļas, kas veido attēlu. Šo darbu dara ar rokām. Ja attēlā ir daudz sīku detaļu, tad izmanto īpašu instrumentu (Stahl EZ Weeder) sīku plēves gabaliņu atdalīšanai no pamatnes. Var izmantot arī jebkādu citu asu un smalku instrumentu, piemēram, mazu nazi vai pinceti.
Kad tas ir izdarīts, attēlu var pārnest uz tā priekšmeta, uz kura ir paredzēts. Pārnešanai ir nepieciešams karstums un spiediens. T-kreklu gadījumā tiek izmantota termoprese. Principā var izmantot gludekli vai jebkādu citu instrumentu (fēnu, termorulli), kas silda un piespiež. Parasti temperatūra aplikāciju termoplēves pārnešanai ir 155-165 grādi. Gludeklim tas ir kokvilnas iestatījums. Profesionālam darbam ar pasūtījumiem lielās tirāžās izmanto termopresi. Tā nodrošina vienmērīgu temperatūru uz visas plātnes, vienmērīgu spiedienu, precīzu temperatūras un laika iestatīšanu, tādējādi termiski pārnests attēls turas tik ilgi, cik ražotājs ir apsolījis. Tātad ir svarīgs vienāds spiediens, vienāda temperatūra un diezgan precīzs laiks, cik ilgi notiek apstrāde.
Lielākiem apjomiem kļūst svarīgi novietot maketu uz visiem izstrādājumiem vienādi. Ir termopreses ar lāzera stariem un atsevišķas ierīces, kas pilda pozicionēšanas palīga funkciju – tad ir vieglāk pareizi novietot attēlu uz auduma. Tomēr parasti to dara pēc acumēra, jo nekādu citu pozicionēšanas papildlīdzekļu nav, turklāt tie netiek pieprasīti.
Termoplēvju specifikācijās tiek minēts mazs, vidējs un liels spiediens. Kā noskaidrot, kāds spiediens ir noregulēts? Tā kā regulēšana ir atkarīga no materiāla biezuma, tad nevienai termopresei nav spiediena skalas. Praksē vidējs spiediens ir tad, ja parastu papīra lapu ir grūti izvilkt ārā. Parasti plēvēm ir norādīts vidējs spiediens, un nelielas atkāpes nav kritiskas. Tomēr tehnoloģiju ir vērts ievērot pēc iespējas labi, lai izstrādājums kalpotu ilgi.
Spiedienu ietekmē vīles, apkakles, pogas un citi apģērba izciļņi. Noteikti ir jāpanāk, lai spiediens būtu vienmērīgs, tāpēc izciļņi ir jānovieto ārpus spiediena zonas. Var izmantot paliktņus. Ir ļoti svarīgi piespiest pārnesamo attēli vienmērīgi.
Ir ieteicams pirms pārnešanas izstrādājumu 2-3 sekundes uzsildīt. Reizē ar to tiek uzsildīta arī pamatne, un pārnešanas procesa laikā temperatūra ir tuvāk ideālajai. Papildus tam apdrukājamais izstrādājums, piemēram, t-krekls tiek izgludināts, tiek iztvaicēts liekais mitrums. Iepriekšēja uzsildīšana nav obligāta, to var nedarīt. Daudzi tomēr nodrošinās, lai tehnoloģiskais process būtu ievērots iespējami labāk.
Klasiskām plēvēm pārnešanas temperatūra ir 155-165 grādi, laiks – 15 sekundes. Ir termoplēves, kuras var līmēt ar zemāku temperatūru – tas ir noderīgi materiāliem, kas augstā temperatūrā kūst, sacietē un bojājas. Ir termoplēves, kuras pietiek apstrādāt 3 sekundes – tas paātrina darbu. Tā kā tehnoloģijas nemitīgi tiek pilnveidotas, noteikti ir jālasa ražotāju norādījumi par termoplēvju līmēšanu. Ir plēves, kuras var pielīmēt 5 sekundēs pie 140 grādiem vai 20 sekundēs pie 120 grādiem.
Uz izstrādājuma uzliek maketu ar pamatnes plēvi uz augšu. Pozicionē maketu, lai tas būtu vajadzīgajā vietā. Aizver termopresi, pagaida, kamēr paiet uzstādītais laiks, atver presi.
Nākamais solis ir pamatnes noņemšana. Ja līmplēves specifikācijā ir norādīts, ka pamatne jānoņem karsta, tad to dara uzreiz pēc termopreses atvēršanas. Ir termoplēves, kuru pamatni drīkst noņemt vienīgi aukstu. Tad izstrādājums ir jānoliek malā, lai atdziest.
Pēc tam, kad pamatne ir noņemta, izstrādājumu var vēlreiz uz īsu brīdi (2-3 sekundēm) palikt zem termopreses. Tas arī nav nepieciešams, ražotāji apgalvo, ka šāda darbība nav vajadzīga, tomēr pieredze rāda, ka tas palīdz iegūt kvalitatīvāku un noturīgāku attēlu. Gadās, ka kaut kas nav pielīmējies – tad ir vietā uzkarsēt vēlreiz. Ja tiek izmantota poliuretāna termoplēve, tad nekādu pārklājumu var nelikt, attēls nepielīp pie termopreses, savukārt PVH plēves var piedegt, tāpēc noteikti vajag nodrošināties ar teflona auduma gabalu, cepampapīru vai parastu papīra lapu. Ar otrreizējas sildīšanas palīdzību var mazliet mainīt plēves virsmu, piemēram, ja uzklāj papīra lapu, tad glancēts attēls pārvēršas par matētu.
Dekoratīvas dizaineru termoplēves
Tā kā šīs plēves ir dekoratīvi elementi ar savu struktūru un efektiem, tad apģērbus ar šādu apdruku vajadzētu saudzēt – pirms mazgāšanas un gludināšanas apgriezt uz kreiso pusi.
Ir ļoti biezas termoplēves (1000 mikrometri), kas rada kaut ko līdzīgu 3D efektam. Tā labi izskatās uz blīviem materiāliem, piemēram, naģenēm, somām, maskām. Tādas plēves ploterī griež ar 60 grādu leņķī noliektu nazi ļoti lēni. Priekšmets, uz kura šī plēve tiks pārnesta, iepriekš ir jāuzsilda, un pārneses laiks ir jāpagarina, piemēram, uz 20 sekundēm.
Ir glancētas plēves, kas paredzētas faktūras izveidošanai pēc pirmās termoapstrādes. Ir papīri ar dažādām faktūrām. Izvēlas piemērotu, uzliek uz izstrādājuma ar pielīmēto maketu un apstrādā ar termopresli 10 sekundes. Plēve pēc šādas apstrādes iegūst sataustāmu faktūru. Faktūras papīrs ir lietojams vairākus desmitus reižu, līdz faktūra uz plēves vairs neveidojas.
Ir plēves ar neona jeb fluorescentām krāsām. Tās ir ļoti košas un tiek izmantotas dekorēšanā.
Ir biezas termoplēves ar samtam līdzīgu virsmu.
Ir termoplēves ar gaismu atstarojošu efektu. Lielā vairumā tās izmanto drošībai uz ceļa, tumsā. Tās izmanto arī modē, lai izceltu kādu dizaina elementu. Interesanti izskatās, piemēram, pelēks, gaismu atstarojošs zīmējums uz pelēka auduma.
Ir dažādās krāsās vizuļojošas termoplēves ar loti rupju faktūru, gluži kā smilšpapīrs.
Uz baltas termoplēves aplikācijas var uzklāt attēlu ar sublimācijas metodi. Uz citu krāsu plēvēm sublimācijas krāsas neizskatīsies tik labi kā uz balta fona.
Ir fotoluminiscentas termoplēves, kas mākslīgā vai saules gaismā “uzlādējas” un tumsā pašas spīd aptuveni divas stundas. Parasti sīd iezaļganā krāsā. Apģērbi ar dizaina elementiem no šādām plēvēm ir modē dažādu nakts pasākumu apmeklētājiem.
Ir termoplēves ar tāfelei līdzīgu virsmu, uz kuras var rakstīt ar krītu un slaucīt nost. Tādus dekorus izmanto, piemēram, oficiantu apģērbiem, uz kuriem katru dienu raksta kaut ko citu. Var tādu melnu taisnstūri uzlīmēt uz melna iepirkumu maisa un izmantot kā pirkumu sarakstu.
Ir gludas termoplēves ar gatavu fona zīmējumu. Piedāvājums ir ļoti plašs, piemēram, džinsa un citu audumu, dažādu kažoku un ādu zīmējumi, grafiti u.c.
Aplikācijas no vairākām vienkrāsainām termoplēvēm
Uz izstrādājuma var pārnest vairākus dažādu krāsu un faktūru attēlus vienu uz otra. Tā kā maketi ir vairāki, tad tos līmē pēc kārtas, bet katru neapstrādā visu nepieciešamo laiku. Nevajag katru kausēt 15 sekundes, var katru turēt 1-4 sekundes. Tādā veidā līme netiek pārkarsēta. Pēdējo reizi karsē pilnu laiku, t.i., 15 sekundes.
Ja veido vairāku krāsu aplikācijas, ir ērtāk strādāt ar termoplēvēm, kuru pamatnes var ņemt nost karstas, jo nevajag katru reizi izstrādājumu atdzesēt un darbs rit ātrāk.
Ir jāņem vērā, ka neona krāsas ir jāliek pēdējās, jo fluorescentās krāsas atgrūž termolīmi un attēli vai to daļas, kas uzklāti uz tām, ātri nolobās.
Auduma īpašības un termoapdruka
Kā atšķirt parastu, nepiesūcinātu audumu no piesūcināta? Ir jāprot atšķirt tāpēc, ka termoplēves, kas paredzētas vienam audma veidam, nelīmēsies pie cita. Ja nav ražotāja informācijas, tad var veikt vienkāršu testu. Uz auduma uzlej mazliet ūdens un skatās, vai tas iesūcas. Ja iesūcas, tad ir parasts audums un ir apdrukājams ar parastām termoplēvēm, kādas izmanto 80% gadījumu. Ja tek nost un neiesūcas, tad nepieciešams izmantot termoplēves, kas paredzētas īpašiem, piesūcinātiem audumiem vai neilonam.
Pie neilona vai piesūcināta auduma, protams, var pielīmēt standarta termouzlīmi, taču tā viegli nonāk nost, jo līme ir tāda, kurai vajag iesūkties audumā. Lietussargiem, lietus jakām, speciālam apģērbam, somām izmanto termoplēves ar kontaktlīmi.
Darbā ar piesūcinātiem audumiem un neilonu iepriekšēja uzsildīšana ir obligāta, jo no virsmas vajag noņemt mitrumu, taukus, pūkas un visu, kas traucē līmei saskarties ar auduma virsmu.
Ļoti elastīgiem audumiem (ar elastānu) ir paredzētas īpašas termoplēves, kas spēj tikpat labi stiepties, neplaisā un nelobās nost. Elastīgas poliuretāna termoplēves var izstiept trīs reizes jeb 300% lielākas no sākotnējā izmēra. Nav ieteicams šo uzlīmju elastību pārbaudīt uzreiz pēc termoapstrādes. Labāk ir pagaidīt vismaz pāris stundas, vēl labāk pusi dienas, lai līme kristalizējas. Uzlīmju elastība pēc daudzām mazgāšanas reizēm nepazūd, jo piedevas plēvju materiālā netiek izskalotas, tās ir plēvju sastāvā. Poliuterāna uzlīmes ir ļoti plānas, pēc taustes gandrīz kā uzkrāsots zīmējums.
Sintētisks audums, kas ir krāsots ar sublimācijas metodi, ir ļoti populārs materiāls, ko ļaudis vēlas izskaistināt ar unikālu apdruku. Termoapstrādes laikā sublimācijas krāsa iekļūst parastas termoplēves struktūrā un iekrāso to. Tas nav atkarīgs no plēves biezuma, precīzāk, plānai plēvei iekrāsojums ir redzams uzreiz, biezākai – pēc vairākām dienām. Tādējādi ar sublimāciju krāsotu priekšmetu apstrādes laikā noteikti ir nepieciešams uzklāt uz termopreses vismaz balta papīra lapas virs un zem auduma (labāk teflona audumu), lai neciestu tehnikas virsma un krāsa nepārietu uz citiem izstrādājumiem. Krāsotiem audumiem ir paredzētas speciālas termoplēves, kas neuzsūc sublimācijas krāsu un paliek tādā tonī, kādā ir ražotas. Šādu plēvju struktūrā ir papildu slānis, kas neļauj iesūkties sublimācijas krāsām.
Termopreses
Tāpat kā jebkāds aprīkojums, termopreses ir iedalāmas sākuma, vidējā un premium līmenī. Pēdējām ir ilgāks nepārtrauktas darbības laiks, darbā ar tām ir jāveic mazāk operāciju. Vispār ar dārgu tehniku ir komfortablāk strādāt. Sākuma līmeņa termopreses arī labi silda, taču tās spēj nepārtraukti strādāt īsāku laiku, tāpēc ar tām var mazāk saražot. Sākuma jeb ekonomiskās klases termopreses ir paredzētas mazām tirāžām ražošanas uzsākšanai vai kā papildaprīkojums, lai nesildītu lielu mašīnu sīku uzdevumu veikšanai.
Standarta plakanās termopreses ir dažāda lieluma. T-kreklu apdrukai ļoti labi der tādas, kurām galda virsma ir 40 x 50 centimetri. Uz tām var uzlikt A3 formāta maketus un tā iegūt lielus zīmējumus uz apģērba.
Ir termopreses, kas pašas atveras pēc uzstādītā laika. Tas der gadījumos, ja strādā ar papīru vai sublimāciju, kur laiks ir 1-2 minūtes. Trūkums – izstrādājums var izkustēties, un reizēm ir svarīgi, lai viss atrastos tieši tur, kur ir nolikts. Ar roku uz augšu atveramas termopreses ir vispopulārākās.
Ir 3D termopreses, kas paredzētas suvenīru, krūzīšu, čeholu, zibatmiņu, šķīvīšu aplīmēšanai. Spiediens tiek panākts ar vakuuma palīdzību. Darbs ar šādu presi nav tik vienkāršs kā ar parastu termopresi, prasa vairāk laika un tehnisku prasību izpildīšanu, tāpēc to izmanto vienīgi gadījumos, ja darbu nevar paveikt citādi.
Ja termoprese ir maza un aplīmējamā virsma liela, tad var aplīmēt vairākās reizēs. Ir ļoti vēlams, lai maketi tādā gadījumā būtu atdalīti viens no otra.
Uz augšu atveramās termopreses tautā sauc par grāmatiņām, vardēm. Tās nav tik viegli noregulēt dažādiem materiālu biezumiem kā tādas, kuru augšējo daļu mazliet paceļ uz augšu un pagriež sāņus. Tās sauc par pagriežamajām termopresēm. T-krekliem un parastiem audumiem pilnīgi pietiek ar atveramajām termopresēm. Pagriežamās ir labas bieziem materiāliem, jo tām ir vieglāk noregulēt vienmērīgu spiedienu uz visas virsmas.
Ir termopreses ar gaisa spilvenu apakšējā galda vietā. Uz tām var līmēt apģērbus ar pogām, rāvējslēdzējiem, vīlēm un citiem izciļņiem. Šādas preses darbināšanai ir neieciešams gaisa kompresors.
Lieliem apjomiem ir paredzētas preses ar pneimatisku spiešanas mehānismu. Vēl lielākiem apjomiem ir preses ar diviem darba galdiem. Ir arī milzīgas termopreses ar 2.5×1.3 metrus lielu darba galdu. Nelielu attēlu līmēšanai, piemēram, brendošanai ar firmas logo, ir nelielas termopreses. Ir termopreses cepurēm ar liektām virsmām. Ir preses ar ātri maināmām darba virsmām un sildelementiem.
Parasti termopreses tērē 2-3 kilovatus elektrības. No nulles līdz 180 grādiem preses uzsilst 10 minūšu laikā. Atdziest krietni ilgāk. Tas jāņem vērā, ja ir jāmaina darba režīmi.
Ir gadījumi, kad termoprese ir karstāka par temperatūru, kas tiek parādīta panelī. Tādā gadījumā modernas zemas temperatūras plēves vienkārši izkūst.
Ar termopresi var gludināt veļu, jo pēc idejas tas ir liels gludeklis. Pankūkas gan ar tādu cept neizdosies, jo sildošā virsma ir augšējā, taču 3D termopresē var izcept vistu, tas tiesa.
Aplīmēta materiāla kopšana
Termoplēvju ražotāji iesaka apģērbus pirms mazgāšanas apgriezt uz kreiso pusi, lai apdruka netiktu noberzta un kalpotu ilgāk. Ir vēlams uzstādīt nelielus apgriezienus centrifūgā. Tomēr termouzlīmes turas arī tad, ja mazgā nevērīgi un agresīvi.
Mazgāšanas un lietošanas gaitā termoplēves neatlīmējas. Vairāk ir novērota plaisāšana. Tas notiek PVH plēvēm. Poliuretāna plēvēm nekas tāds nenotiek, jo tās ir plānākas un elastīgākas.
Plēves no Ķīnas
Nav redzēti īsti labi Ķīnas ražojumi, toties korejiešu līmplēves nemaz nav sliktas, turklāt tā var ieekonomēt, nezaudējot kvalitāti, kāda ir Eiropā ražotām plēvēm. Ķīnas stiprā puse ir krūzītes un sublimācija.
Plēves bērniem
Termoplēves nav ieteicams ēst. Taču Eiropā ir speciālas termoplēves bērnu apģērbiem. Ja bērns tādu aplaizīs vai nokodīs gabaliņu, nekas slikts nebūs.
Termopārneses plēvju noņemšana
Ja darba laikā ir gadījusies kļūda vai ir citi iemesli, kāpēc termouzlīme ir jānoņem no izstrādājuma, tad tas ir izdarāms ar šim nolūkam paredzētiem ķīmiskiem līdzekļiem. Plēve pati nāk nost diezgan viegli, problēma ir tikt vaļā no līmes pēdām. Tādos gadījumos palīdz termoplēvju noņemšanas līdzekļi, un apģērba gabalu var glābt. Kā izrādās, noņemšanas līdzekļi ir ļoti populāri.
Ja ir radušies jautājumi, droši raksti, mēs labprāt atbildēsim.