Attēla pārnese ar parastu lāzerprinteri

Sākums > Drukas pakalpojumi > Kreklu apdruka > Attēla pārnese ar parastu lāzerprinteri

Attēla pārnese ar parastu lāzerprinteri

Atšķirībā no drukas servisos parasti izmantotajiem tintes printeriem lāzerprinterī krāsas nežūst, tāpēc nav nepieciešamas apkopes gandrīz vai reizi dienā, kā arī printeri var izslēgt uz pusgadu, ieslēgt un bez raizēm drukāt tālāk. Printeri var ņemt līdzi uz pasākumiem un drukāt uz vietas.

Var drukāt tieši no programmas, kurā veido attēlu, vai arī izmantot RIP programmu. Ar tās palīdzību var ietaupīt pat 80% tonera, turklāt drukāšana rit ātrāk. Tajā ir arī rastrēšanas funkcja, ko ir vienkārši izmantot, un tā var ietaupīt toneri un padarīt apdrukāto audumu maigāku, jo netiek pārnests līmes slānis nepārtrauktā slānī. Tas labi der fotogrāfijām uz auduma.

Melnbalta lāzerprintera pielietojums

Ir vienkrāsainas plēves, kuras apdrukā ar parastu, melnbaltu ofisa lāzerprinteri, ar termopreses palīdzību uzklāj līmi no otras loksnes, kas ir komplektā, pēc tam liek uz apģērba un pārnes attēlu uz tā. Tādējādi iegūst vienkrāsainu aplikāciju. Attēls var būt neiedomājami sarežģīts. Ar parastas aplikāciju termopārneses palīdzību tas ir ļoti grūti paveicams, jo daudz laika aiziet maketa attīrīšanā, un reizēm tas kļūst pavisam neiespējami. Ar šīs metodes palīdzību var uzklāt ļoti smalkas līnijas un sarežģītu rakstu. Nav nepieciešama nekāda griešana.

Ir iespējams kombinēt divas krāsas. Ir metāliskas, neona krāsas. Krāsainu papīru piedāvājums ir liels.

Pieejamās krāsas aplikāciju termopārnesei ar lāzerprinteri

Pārnese norit ļoti ātri – ir nepieciešams ne vairāk par 3 minūtēm.

Plēves tiek piedāvātas A4 formātā. Komplektā (A+B) ir krāsaina plēve un balta, necaurspīdīga polimēra līme uz otras loksnes.

Attēla pārneses process

Pirmajā solī nodrukā attēlu uz krāsainās plēves.

Pēc tam ar termopresi uzklāj līmi uz izdrukas. Izdruku liek ar attēlu uz augšu, loksni B liek virsū ar līmi uz leju. Loksne B ir mazliet mazāka par loksni A, tāpēc termopresi no apakšas nevajag aizsargāt. Liek virsū pergamenta papīru un karsē 130 grādos 90 sekundes ar vidēju spiedienu.

Pēc karsēšanas ar maigu lupatu kārtīgi noslauka papīru, tā mazliet atdzesējot līmi, pēc tam tūlīt abas loksnes atdala. Galvenais ir loksnes necelt nost no termopreses, lai apakšā temperatūra saglabātos augsta. Līme ir pielipusi pie melnā tonera. Tā kā Loksne B ir mazāka, uz maketa paliek apmale. To vajag nogriezt, lai tā nepārietu uz auduma. Šādi izgatavotu maketu var tūlīt pārnest uz auduma vai glabāt un pārdot. Glabāšanas laiks ir mēnesis.

Tad uz termopreses uzklāj apdrukājamo audumu, uzliek attēlu, pārklāj ar pergamenta vai parastu papīru un karsē. Kokvilnas audumu var karsēt 130 grādos, kūstošus audumus karsē zemākā temperatūrā. Laiks – 30 sekundes, spiediens – liels. Pēc karsēšanas izstrādājumu atdzesē un plēvi ņem nost aukstu. Var uzlikt stikla loksni, lai ātrāk atdziest. Plēvi var ņemt nost pēc stundas vai dienas.

Termoplēves noņemšana norullējot
Termoplēves noņemšana norullējot

Ja pēc plēves noņemšanas paliek kaut kas lieks, tad ņem līmlentu, pielipina un plēš nost. Šādi noņem detaļas, kurām nav jābūt attēlā.

Pēc tam pārnestais attēls ir jānostiprina, lai tas labāk izturētu mazgāšanu. Audumu liek uz termopreses, pārklāj ar pergamenta papīru (uz metāliskas krāsas paliek matēta virsma) vai silikona papīru (uz metāliskas krāsas paliek glancēta virsma), un karsē 130 grādos 10-15 sekundes ar augstu spiedienu.

Šādi var apdrukāt kokvilnas, poliestera, pussintētikas, polipropilēna, neilona audumus, papīru. Pati zemākā pārneses temperatūra ir 95 grādu, lai polimēra līme pieķertos virsmai. Ja nepieciešams attēls, kas spēj izturēt mazgāšanu, tad ir jākarsē 120 grādu temperatūrā. Polipropilēna maisus mazgā ļoti reti, tāpēc pietiek ar zemu temperatūru. Tāpat, ja nevajag mazgāt, tad pietiek ar 3-5 sekundēm attēla pārnešanai.

Krāsaina lāzerprintera un īpašas plēves pielietojums

Pēc sajūtām izdruka ir maigāka par tādu, kas iegūta ar sietspiedi vai tiešo druku.

Var apdrukāt audumus un cietas virsmas – stiklu, keramiku, alumīniju, koku, vārdu sakot, visus materiālus, kas iztur 100 grādu temperatūru un kurus var palikt zem termopreses.

Apdrukāta svece

Apdrukai ar krāsainu lāzerprinteri ir plēves, kurām komplektā nāk līdzi loksne ar līmi. Apdruka un uzklāšana ir tāda pati, kā vienkrāsainas plēves gadījumā, vienīgi atšķiras temperatūras režīms – temperatūra ir 160 grādu. Ir ļoti svarīgi, lai līmes piekarsēšanas solī apakšējā termopreses plāksne jau būtu uzsildīta, pretējā gadījumā nekas neizdosies. Ja roku nevar turēt uz tās 5 sekundes, tad var sākt strādāt. Svarīgi ir arī, lai temperatūra un spiediens būtu vienmērīgi uz visas virsmas.

Krāsaina lāzerprintera un īpaša papīra pielietojums

Pilnkrāsu drukas pārnesei uz apģērba, somām, cepurēm un visa, kas ir izgatavots no auduma, var izmantot ne vien plēves, bet arī īpašu papīru. Šādi var apdrukāt suvenīrus, keramiku, koka izstrādājumus, sveces, nagus, var pat uzklāt īslaicīgus tetovējumus.

Termopārneses papīrs parādījās reizē ar lāzerprinteriem apmēram pirms 30 gadiem. Ap 2005. gadu parādījās jauni lāzerprinteri bez eļļas un ar augstas temperatūras krāsnīm, līdz ar tiem parādījās termopapīri, kuru pārnestais zīmējums ir noturīgs.

Apdrukāti nagi

Termopapīrs izskatās kā blīva papīra lapa (145 grami uz kvadrātmetru). Tas sastāv no pamatnes un polimēra pārklājuma.

Ir termopapīrs gaišiem audumiem. Polimērs uz tā ir caurspīdīgs, tāpēc viss, kas ir uz auduma, būs redzams arī attēlā.

Attēla pārneses process ar termopapīru

Attēlu izgatavošanai ir nepieciešams krāsains A4 vai A3 lāzerprinteris un termoprese. Ir iespējams pārnest attēlu arī ar rokas termopresi un pat gludekli. Izmantot gludekli termoplēvēm ir vieglāk nekā termopapīram, jo ir vairāk jāievēro tehnoloģija.

Termopapīru apdrukā lāzerprinterī, pēc tam papīru pieliek pie izstrādājuma un apstrādā ar termopresi, un attēls ir uzklāts uz priekšmeta.

Pārneses temperatūra ir 200 grādu, spiediens – liels, laiks – 10 sekundes. Protams, vienmēr ir jāskatās papīra specifikācijā, kāda ir izmantojamā temperatūra, laiks un spiediens. Ir ļoti ieteicams šos lielumus ievērot iespējami precīzi, lai attēls turētos ražotāja norādīto laiku.

Pēc termoapstrādes ir jāpagaida dažas sekundes un tad tikai var ņemt nost papīru. Tā kā audums vēl ir ļoti karsts, ir jāstrādā ar karstumizturīgiem cimdiem. Pamatne paliek pavisam tīra, tātad viss toneris ir pielīmēts pie auduma. Tiek pārnests viss polimērs, kas ir uz pamatnes, tātad veidojas maiga, neredzama, bet sataustāma kontūra. Lai kontūras nebūtu, var zīmējumi izgriezt.

Pēc tam attēlu nostiprina, lai tas izturētu vairāk mazgāšanas reižu. Uzklāj cepampapīru vai pergamenta papīru (jāpārbauda, lai tas nepielīp pie attēla) un karsē vēl 10 sekundes.

Tiek ieteikts apģērbu mazliet pastaipīt, kamēr tas vēl ir karsts, lai audums attēla vietā būtu maigāks.

t-krekla apduka ar termopapīru

Pārnesta attēla lietošana

Šādi uz auduma var uzdrukāt pilnīgi jebko – uzrakstus, logo, zīmējumus, fotogrāfijas. Ierobežojums ir vienīgi polimēra caurspīdīgums, tātad attēlu ietekmēs auduma krāsa.

Termopapīrs iztur 30 mazgāšanas reizes. Ir vēlams mazgāt maigi, līdz 40 grādiem, apgriezt uz kreiso pusi, neberzt, negludināt. Pēc statistikas termopapīra apdruka iztur 20-25 mazgāšanas reizes.

Termopapīri dažādiem materiāliem un izmantošanas veidiem

Ja audums ir rupjāks, šķiedraināks (polo krekli, naģenes, somas, dvieļi), tad ir ieteicams izvēlēties blīvāku termopapīru (155 grami uz kvadrātmetru) ar biezāku polimēra slāni, kas aizpilda negludumus. Šādu papīru karsē ilgāk – 30 sekundes. Papīru ņem nost uzreiz. Nostiprināt jeb karsēt otrreiz nevajag.

Ir papīrs ar tik plānu polimēra slāni, ka to nav iespējams sajust uz auduma. Attēlam ir jābūt košam, lai pārnestos labi. Pustoņi nepārnesas korekti. Šis papīrs labi der uzrakstiem un zīmējumiem. Šī papīra gadījumā attēlu pārnes ar mazu spiedienu (0.5 bāri) un 180 grādu temperatūru 15 sekundes, pēc tam palielina spiedienu līdz vidējam (3 bāri) un silda vēl 5 sekundes. Pēc tam attēla vietu aktīvi noslauka un ņem nost pamatni. Laiks ir svarīgs. Ja silda par ilgu, tad pārnesas pārāk daudz polimēra, ja par maz – nepārnesas viss attēls. Pēc tam attēlu nostiprina ar augstu spiedienu 30 sekundes.

Ar termopapīru apdrukāts melns t-krekls

Ir termopapīrs tumšiem (arī gaišiem) audumiem. Uz tā ir uzklāts balts, necaurspīdīgs polimērs. Tas ir blīvāks (220 grami uz kvadrātmetru). Uz šī papīra attēlu drukā tiešā veidā (iepriekšējiem bija jādrukā spoguļskatā). Attēlu ir ieteicams izgriezt. Pārnešanas temperatūra ir 200 grādi, laiks – 10-15 sekundes. Attēlu noņem no pamatnes un liek uz izstrādājuma ar skatāmo daļu uz augšu, lai baltā krāsa ir apakšā, uz izstrādājuma. Uzliek cepampapīru, tad 10 parasta papīra lapas (tā iesaka izstrādātājs, praksē labi un izturīgi iznāk arī bez tām) un karsē ar lielu spiedienu. Pēc tam attēlu nostiprina – uzliek tikai cepampapīru un karsē 40 sekundes. Ja strādā ar logotipiem un uzrakstiem, tad ir ieteicams izmantot ploteri un montāžas plēvi.

Termopapīru izmanto kokvilnas, pussintētikas, sintētikas audumiem. Pie impregnētiem audumiem līme turas vāji.

Ir termopapīrs, kas paredzēts suvenīru apdrukai. Ar tā palīdzību var labi pārnest attēlus uz cietām un gludām virsmām – stikla, keramikas, metāla, koka. Virsmas gludums ir svarīgs. No koka termopapīrs ir jānoņem tūlīt pēc preses atvēršanas, pretējā gadījumā tas pielips un nebūs dabūjams nost. No pārējiem materiāliem ir ieteicams noņemt papīru mitrā stāvoklī, jo paliek ciets, pielīp, un atdalīt ir grūti. Tāpēc izstrādājumu pēc karsēšanas liek traukā ar ūdeni, kur tas atdziest un papīrs kļūst mīkstāks. Protams, nevajag karstus keramiskas izstrādājumus likt ūdenī, jo īpaši aukstā. Jāsaka, papīrs mirkst diezgan ilgi.

Apdrukāta ola

Ar termopapīru apdrukā izstrādājumus, kuriem nav sublimācijai paredzēta pārklājuma. Virsmu nevajag sagatavot, tādā ziņā nav ierobežojumu. Vienīgais ierobežojums ir termoelementa forma. Var apdrukāt suvenīrus, kam ir sublimācijas pārklājums, un tādus, kam tā nav. Var apdrukāt jebkādu gludu virsmu.

Interesanti, ka papīra specifikācijā var būt norādīta nevis termopreses, bet izstrādājuma temperatūra. Ja termoprese tādu neuzrāda, tad ir jāizmanto atsevišķi termometri. Tā kā tādas termopreses un termometri tiek reti lietoti, tirgotāji piedāvā termopreses uzstādījumus, kas noteikti eksperimentālā ceļā.

Ir papīrs, ar kuru pārnes attēlus, neizmantojot karsēšanu. Tas noder gadījumos, ja izstrādājumu nedrīkst vai nevēlas sildīt, piemēram, glāzes, sveces, ziepes, plastmasas priekšmeti u.c. Drukāts tiek tieši, nevis spoguļskatā. Attēlu izgriež un liek ūdenī uz dažām sekundēm. Ūdens ietekmē polimēra plēve nonāk nost no pamatnes. Var just, kad tā sāk slīdēt nost. Pēc tam liek plēvi ar attēlu uz izstrādājuma, izlīdzina, izspiež ūdeni no plēves apakšas. Pēc vairākām stundām attēls ir pilnīgi pielīmēts. Ļoti vienkāršs paņēmiens, kā ar krāsaina lāzerprintera palīdzību apdrukāt praktiski jebko – aksesuārus, penāļus, rotaļlietas, tūbiņas, flīzes, olas un daudz ko citu. Šāda tehnoloģija ir izstrādāta suvenīriem, kurus nemazgā un neberž.

Ir pārneses papīrs ar elastīgu plēvi, kas iztur priekšmeta locīšanos un kustību. Ar tā palīdzību var izgatavot pagaidu tetovējumus, kā arī apstrādāt izliektus izstrādājumus, jo plēve ir plāna un elastīgi piekļaujas liekumiem. Apdrukas komplektā ir divi papīri – viens drukāšanai, uz otra ir līmes slānis (A+B). Viens bez otra tie nestrādā. Uz drukājamās loksnes spoguļskatā uzdrukā zīmējumus. Pēc tam no otra papīra uz zīmējumiem uzklāj līmes plēvi. Tā ir jāuzklāj vienmērīgi un līdzeni, tāpēc noder uzlīmju klāšanas iemaņas – darbs ar rakeli un līdzināšanas rullīti. Uzklāto plēvi labi piespiež. Tad izgriež zīmējumus ar šķērēm vai ploteri. Pēc tam uzklāto plēvi ņem nost no papīra. Līme un attēls paliek pie papīra. Papīra virsma ir lipīga, tāpēc, lai dabūtu nost pirkstus, vienā stūrītī var pielipināt noņemto plēves gabaliņu. Visbeidzot attēlu piestiprina pie suvenīra – piespiež, nolīdzina, uzliek slapju lupatiņu, līdz papīrs brīvi nonāk nost. Pirms likšanas uz ādas to attīra – attauko, lai pagaidu tetovējums turētos ilgāk, pēc tam pieliek zīmējumu un tur slapju sūkli, līdz papīrs viegli nonāk nost. Tetovējumi uz ādas turas 2-4 dienas. Lai tie nemirguļotu kā plēve, var uzziest pretiedeguma krēmu.

Tādējādi ar parastu, visiem pieejamu krāsainu lāzerprinteri var apdrukāt gandrīz jebko. Apdrukai ir vairāk suvenīru raksturs. Ar termopresi apstrādāti attēli turas labāk, un t-krekli ar tādu apdruku ir izmantojami ikdienā. Nav ierobežojuma t-kreklu auduma materiālam un krāsai. Papīru apdrukai pārdod pa vienai lapai, jo tas ir salīdzinoši dārgs.

Ļoti liela pārnestas aplikācijas detalizācija ar lāzerdrukas palīdzību

Šādas apdrukas pasūtītāji ir šūšanas fabrikas, lieli reklāmas uzņēmumi. Šādu apdruku izmanto īslaicīgām akcijām, sporta pasākumos, dāvanām, kāzām. Tātad šo metodi izmanto gan lieli uzņēmumi, gan cilvēki mājas apstākļos savām vajadzībām, draugiem vai pārdošanai mazās tirāžās.