Mazliet par grāmatām

Vai tev ir bijis tā, ka esi izlasījis grāmatu no sākuma līdz beigām, bet nemaz negribi no tās šķirties? Ja tā, mēģināsim mierināt tevi ar interesantiem faktiem par populāriem daiļliteratūras darbiem.

Pasauļu karš (Herberts Velss)

1938. gadā seši miljoni cilvēku klausījās Herberta Velsa romāna “Pasauļu karš” radioiestudējumu. Tā bija parodija un iestudēta kā radioreportāža no notikuma vietas.

Sestā daļa klausītāju patiesi noticēja, ka viss notiek īstenībā. Sākās masveida panika, desmitiem tūkstošu cilvēku pameta mājas, ceļi bija pilni ar bēgļiem. Telefona sakari bija paralizēti, jo tūkstoši ļaužu zvanīja un ziņoja par it kā redzētiem marsiešu gaisa kuģiem.

Varas iestādes sešas nedēļas centās nomierināt iedzīvotājus. Tāds ir drukātā vārda spēks.

Mazliet par grāmatām

Harijs Poters (Džoanna Roulinga)

Populārā fantastikas grāmatu sērija par zēnu ar zibenim līdzīgu rētu uz pieres pirmo reizi tika izdota 1995. gadā, kaut sarakstīta bija jau 1992. gadā. Kāpēc? Tāpēc, ka Izdevniecība ilgi nepieņēma sērijas pirmo grāmatu, jo neticēja, ka tā var kļūt populāra un ka to pirks.

Tieši tāpēc šo grāmatu nereklamēja. Izdevniecība nevēlējās ieguldīt naudu, bet Roulingai nebija naudas reklāmai. Kādu dienu stāsts par Hariju Poteru kļuva par vairāk pirkto grāmatu, un tas bija pilnīgi negaidīti gan autorei, gan izdevniecībai.

Trīs musketieri (Aleksandrs Dimā)

Manuskriptā D’Artanjana vārds bija Nataniels. Izdevējiem tas nepatika un tika izsvītrots. Vai tev patīk?

Aleksandrs Dimā šo grāmatu rakstīja kā seriālu kādai avīzei. Maksāts tika par rindām. Ēst grib visi, un ne tikai banānus, tāpēc, lai honorārs būtu lielāks, Dimā izdomāja Atosa kalpu Grimo. Šis Grimo uz visiem jautājumiem atbildēja tikai ar “jā” vai “nē”. Grāmatas turpinājumā “Pēc divpadsmit gadiem” tika apmaksāta pēc vārdu daudzuma, tāpēc Grimo sāka runāt vairāk.

Ir jāatgriežas no nelielā ceļojuma autoru un grāmatu pasaulē. Vēlam pašus aizraujošākos piedzīvojumus un banānisku noskaņojumu.