Kas ir ofseta druka
80% no visa nodrukātā materiāla ir izgatavoti ar ofseta druku, pārējos 20% ražo ar digitālo druku un citām tehnoloģijām. Vai noticēsi, ja teiksim, ka ofseta druku ir izgudrojis vācu dramaturgs un aktieris? Tāds, lūk, banānisks jaunums!
Johans Aloizs Zenfelders bija sarakstījis daudz lugu. Viņš bija talantīgs un labs cilvēks, taču viņa dzīvi apēnoja tipogrāfijas pakalpojumu izmaksas. Daudzās dramaturga lugas gaidīja izdošanu, bet…
Zenfelders bija spītīgs un nežēlojās. Viņš bija iecerējis drukāt lugas saviem spēkiem, tāpēc mēģināja izmantot visu, kas bija pieejams. Tipogrāfijas darbs kļuva par viņa dzīves kaisli.
Divdesmit piecu gadu vecumā izgudrotājam uzsmaidīja veiksme. Viņš nodeva veļas mazgātavā netīru veļu, un pieņēmējam nebija spalvas un papīra, lai pierakstītu pasūtījumu. Dramaturgs atrada izeju – ar eļļas krāsu pierakstīja visu uz plakana kaļķakmens. Vēlāk viņš tīrīja akmeni un ievēroja, ka uz vietām, uz kurām bija uzraksts, krāsa turējās, bet pārējā virsma krāsu atgrūda.
Šādi izskatījās pirmās Zenfeldera iespiedmašīnas.
Tā radās ofseta druka. Attēls tiek uzspiests uz papīra ar īpaša cilindra palīdzību.
Ar ofseta druku var izgatavot jebkādu poligrāfisku produkciju. Vienkāršāk ir uzskaitīt, ko ar tās palīdzību nevar izdarīt:
- Ar baltu krāsu drukāt uz krāsaina papīra;
- Apdrukāt banānus;
- Apdrukāt plēves, metalizētu un sintētisku papīru;
- Izmantot foliju un ultravioletu laku.
Ofseta druka mūsdienās ir pats populārākais kvalitatīvas poligrāfiskas produkcijas izgatavošanas veids gluži tāpat, kā banāns ir pats populārākais auglis pasaulē.