Īsi un kodolīgi par RGB, CMYK un Pantone
Pārmaiņas pēc pagalam tehnisks drukas pakalpojumu raksts ar svešvārdiem. Ja tev bail no tādiem, tad nelasi.
Ciānfuksīndzeltenmelnais jeb CMYK (cyan-magenta-yellow-black) ir krāsu modelis, kurā visas krāsas ir aprakstītas kā četru krāsu – ciāna, fuksīna (madžentas), dzeltenas un melnas sajaukums.
CMYK tiek izmantots visās tipogrāfijās, visos printeros, visur, kur kaut kas tiek drukāts.
CMYK krāsu profils ir mazāks par RGB krāsu profilu. Citiem vārdiem sakot, ekrānā un izdrukā ir iespējams parādīt mazāk krāsu, nekā acs spēj uztvert.
RGB redz visos ekrānos, datoru monitoros, viedtālruņu ekrānos, televizoros. Sarkanzaļzilais jeb RGB (red-green-blue) ir krāsu modelis attēlu ģenerēšanai ekrānā. Šis krāsu modelis attēlo krāsas kā dažāda spilgtuma sarkanu, zaļu un zilu punktu sajaukumu. Ja spilgtums tiek palielināts (visas 3 krāsas tiek 100% izmantotas), tad rodas baltā krāsa. Savukārt, ja spilgtums tiek samazināts, tad tiek iegūtas pelēkas nokrāsas.
Drukāšana ar CMYK krāsām nozīmē to klāšanu vienu otrai virsū, tā iegūstot jaunas krāsas. Tāpēc krāsas izgatavo puscaurspīdīgas. Attēls iznāk daudz blāvāks nekā monitorā. Tas, kas ir izdrukāts ar CMYK krāsām, vienmēr atšķiras no tā, ko redz ekrānā. Tāpēc krāsas iedala nevis pēc CMYK, bet pēc tās imitācijas.
Kas ir CMYK imitācija? Krāsas iedala tā, kā tās redz tajā pašā ekrānā. Tā iegūst Pantone krāsas. Pantone ir standartizēta attēlojamo krāsu sistēma. Krāsas ir sanumurētas, tāpēc tās visur ir vienādas. Krāsas jauc savā starpā un iegūst citas krāsas. Ir Pantone pamatkrāsas, un katra piegādātāja pamatkrāsu klāsts ir atšķirīgs, kā arī atšķiras shēmas, kā iegūt jaunas krāsas.
Pantone krāsu katalogu izmanto, lai iegūtu izstrādājumu precīzi tādās krāsās, kādas ir iecerētas.
Ja tev interesē vairāk, tad internets ir piebāzts ar informāciju. Pasūtīt savu izdruku vari arī bez šīm gudrībām.